ВЪПРОС: Здравейте, предложете ми двигателно масло за Lexus IS 250, 2007г. Благодаря!
ОТГОВОР:
Здравейте, благодаря Ви за интереса към YACCO. Заповядайте изискванията на производителя и моя прочит на препоръките:
OEM recommendation
temperate climate API: SM-EC SAE 5W-30
temperate climate ILSAC GF-4 SAE 5W-30
От това което Lexus е подал, могат да се направят няколко извода:
1. Предпочитания вискозитетен клас е само SAE 5W-30. Чудесно. Приветствам масла с колкото се може събрани зимен и летен индекс. Отделно SAE 5W-30 е широко разпространен и в много от случаите се явява златната среда за масло при бензиновите двигатели на азиатските и американски производители.
2. Смазочна норма. Тук производителя е подал два типа:
а) Първия е по класификацията на експлоатационни свойства на Американския петролен институт, със стандарт API SM. Това е бензинова защита важала в периода 2004-2010г. Към смазочната норма в основния й вид, Lexus предявява допълнителни изисквания към маслото и това са Energy Conserving качествата. Пълното изписване на стандарта е API SM-EC (Energy Conserving). В частност по него маслото е с понижено триене за да осигури икономия на гориво мин от 1.4% спрямо референтно масло. Бонусите при използване на такъв тип масло са множество: За клиента, че двигателя се развърта много лесно и е невероятно еластичен и податлив. За Lexus са, че е произвел екологични двигатели консумиращи по-малко гориво. А по-лесно течливото масло смазва и охлажда по-бързо, като предпазва повече от износване. За природата са, че двигателя ще изхвърли в атмосферата по-малко вредни емисии и ресурсите й ще се черпят по-бавно (по-ниския разход на гориво предполага в глобален мащаб по-малко потребление).
По тази точка от гамата на YACCO попадат множество масла, като тези с високо изразена Fuel Economy концепция са LUBE GDI 5W-30 и най-много LUBE P 5W-30 / LUBE M 5W-30...
б) Втория тип стандарт е по класификацията на ILSAC. Това са комбинирани изисквания на американските и японски производители с главни акценти към защитата на двигателя, намаляване нивата на фосфор в маслото с цел предпазване на катализатора, съвместимост с предходни гарнитури, защита на турбокомпресора и т.н. и т.н. В случая се изисква ILSAC GF-4, важащ също в периода 2004-2010г. Стандартите по ILSAC са стъпнали върху базовите изисквания на API и може да се каже, че има известно приравняване. Така например:
API SM-EC (Energy Conserving) = ILSAC GF-4
API SN-RC (Resource Conserving) = ILSAC GF-5
По тази точка единственото масло изпъкващо като "пръв сред равните" се явява
LUBE GDI 5W-30. Неговото предназначение е да бъде ориентирано само и единствено за бензинови двигатели, в частност на американските и японски производители. По тази причина няма друг продукт от гамата ни,
който в такава дълбочина да отговори и даже надхвърли изискванията на производителя. Защото LUBE GDI 5W-30 е официално хомологирано по възможно най-високите към момента стандарти, като
API SN PLUS, API SN-RC (Resource Conserving), API SN, ILSAC GF-5 и GM-dexos1™ Gen2. От всички тях тези които Ви касаят, на първо място е API SN-RC (Resource Conserving), чиито характеристики надхвърлят с лекота предишните на API SM-EC (Energy Conserving). На второ място е ILSAC GF-5 (стандарт валиден от 2011г до днес), който също надвишава и заменя предходния ILSAC GF-4. Ценителите на масла гледат с респект масло по изключително трудния за създаване и сертифициране стандарт ILSAC GF-5. Докато настоящето е минимум по ILSAC GF-5, то бъдещето принадлежи на ILSAC GF-6... и нагоре.
Моя съвет е да си спрете вниманието на LUBE GDI 5W-30 превърнал се в абсолютен хит на пазара. Очаква се към Май 2020г да бъдат въведени още по-върхови от API SN PLUS и ILSAC GF-5 стандарти и в SAE 5W-30 само и единствено LUBE GDI 5W-30 ще бъда отново сертифицирано. Другите масла като LUBE P 5W-30 / LUBE M 5W-30 имат някакъв предел и той отдавна е изчерпан за бензиновите азиатски и американски приложения. Защото първото предназначения на горните масла е да отговорят на изискванията на европейските производители (в т.ч. и на многото им дизелови двигатели). Докато при LUBE GDI 5W-30 е обратното. На Fuel Economy тестовете по API/ILSAC е показал немалките 2.1%. Затова ненапразно го оприличих като "пръв сред равните" за Вашият бензинов двигател.
11.11.2019
Оставам на разположение,