ВЪПРОС:
Здравейте. С удоволствие ползвам продуктите на YACCO, като последния път смених маслото с Galaxie GT 5W-50 от което останах много доволен. Но наскоро се сдобих с Honda Accord coupe 3.0 V6 бензин от 2001 година. В ръководството на потребителя на този модел пише да се използва двигателно масло SAE 5W-20, защото то осигурява горивна икономия. Само една година по-рано (за модела до 2000 година) Honda казват да се използва масло SAE 5W-30 или 10W-30.
Обръщам се към Вас с молбата да ми препоръчате масло, което би било най-добро за мотора на колата. В момента маслото, което е налято е SAE 10W-40. Твърде вискозно ли е това масло и би ли създало проблем за двигателя? Дали би било добре ако го сменя със SAE 5W-40 за да отговаря по-добре на повишените летни температури в България? Благодаря Ви много. Приятен и успешен ден!
ОТГОВОР:Здравейте, благодаря Ви за интереса към YACCO.
Прилагам изискванията на производителя:
year-round API SL SAE 5W-30 Above -7 API SL SAE 10W-30
Действително за първите години вискозитетните класове са само SAE 5W-30 и SAE 10W-30. Първия е за използване целогодишно (при всякакви температури), докато втория има ограничения главно за студения старт. Тук Honda доста се е презастраховала и го позволява да се използва, ако не е по-студено от -7С. Но дефакто SAE J300 дефинира за масло със зимен вискозитетен клас SAE 10W да бъде тествано в лабораторни условия при -25С и да издържа до -30С. Последната е най-ниската температура, при която маслото може още да тече, т.е. да достигне до лагерите на коляновия вал. Какво е имал в предвид производителя вместо -25С да ги намали на -7С, той си знае. Навярно има конструктивна особеност в двигателя...
Колкото до смазочната норма API SL (2000-2004г) считам, че тези препоръки са завишени, или най-малкото актуализирани. Това е без значение, но дефакто е друг стандарта по API, който е важел, когато е бил произведен автомобила. Това е API SJ (1996-2000г). Разбира се API SJ е с по-ниски показатели и изисквания от API SL, който се заменя от API SM (2004-2010г), а към днешен момент актуален все още е API SN (2010г-до днес), който заменя и надвишава всички бензинови предходни...
Направи ми впечатление странната особеност. За USA пробега при нормални условия е Change 7500 miles/12 months, а за CAN Change 3750 miles/6 months. Имал е нещо в предвид производителя да ги намали?
Сега за горната година:
year-round API: SL SAE 5W-20
Тук смазочната норма си остава същата, дефакто е нямала новоизлезнала за този период (API SM влиза от 2004г)... Вискозитетния клас е намален само до SAE 5W-20. Едва ли само от към Fuel Economy концепцията е причината. Аз мисля че има някаква конструктивна особеност в двигателя.
И за 2-те години не се изисква от маслата да имат енергоспестяващи свойства. От една страна (за горната) вискозитетния клас SAE 5W-20 загатва за това, но не е достатъчно условие. Трябва и смазочната норма да бъде такава, а тя не е.
API към някои смазочни норми може да предяви маслата да бъдат с понижено вътрешно триене (най-често с нисък HTHS), с цел да се осигури икономия на гориво (Energy Conserving качества). Предходните категории като API SH, SJ, SL, SM след смазочната норма тези изисквания се изписват като EC (Energy Conserving качества)
а) Ако се изискваше за Вашият двигател от маслото да осигури около 2,4 % Fuel Economy, то нормата трябваше да се изпише в този вид: напр. API SL-EC II
б) Ако се изискваше от маслото да осигури около 1,5 % Fuel Economy, то нормата трябваше да се изпише в този вид: напр. API SL-EC.
Към последната за сега норма API SN също може се предявяват допълнителни и още по-високи Fuel Economy качества. Те са изписват като Resource Conserving - RC. Т.е. API SN-RC надвишава по всички показатели даже API SL-EC II, ако се бе изисквал.
Отделно, ако тук бе акцент Fuel Economy, препоръката щеше да бъда по ILSAC, а не по стандарт на API в чистият й вид. ILSAC, това са съвкупност от съвместни изисквания на американските и японските производители към двигателните масла, като най-главните акценти са към свойствата и качествата им, главно към икономията на гориво, респ. по-малко вредни емисии и защита на катализаторните системи. Стандартите по ILSAC са стъпнали върху тестовете на API и в много случаи те се приравняват (по-смазочна норма, но не и по Fuel Economy качества). Т.е. трябваше препоръката да бъде по ILSAC GF-3 (с много уговорки приблизително равна на API SL).
Отново за USA пробега при нормални условия е Change 7500 miles/12 months, а за CAN Change 3750 miles/6 months?
В наши дни SAE дефинира точно какъв да бъде диапазона “от - до” на кинематичният вискозитет. Напр. за SAE 20 той трябва да бъде в диапазона между 6,9 и 9,3 cSt (сантистокс, мерна единица за кинетичен вискозитет). За SAE 30 трябва да бъде в диапазона между 9,3 и 12,5 cSt. За SAE 40 респ. в диапазона между 12,5 и 16,3 cSt. За SAE 50 в диапазона между 16,3 и 21,9 cSt. За SAE 60 (21,9-26,1 cSt).
От гамата на YACCO за горната година според изискванията на производителя, единственото масло, което отговаря и по 2-та критерия (смазочна норма и вискозитетен клас) е LUBE F 5W-20. Неговия кинематичен вискозитет при 100С е 8 cSt. Ако ще уважите заводските изисквания, това масло използвайте.
Ако ще се вдига вискозитетния клас, трябва много внимателно да се процедира и подбере масло, което е в долната граница на SAE 30 (LUBE F 5W-30, API SL с 9,7 cSt). Както може да видите, ако хипотетично се използва масло SAE 5W-20 с 9,3 cSt горна граница, то LUBE F 5W-30 е ха-ха с малко по-висок кин.вискозитет 9,7 cSt. (леко и съвсем малко отклонение за автомобил извън гаранция).
Варианти за SAE xxW-40 като SAE 5W-40 и 10W-40 не ги препоръчвам. Обикновено маслата там са с около 15 cSt при 100С. Къде е 8, къде 15 cSt?
Колкото до температурата, производителя Honda е категоричен: year-round е за всякаква околна такава. За цялата територия на USA се препоръчва SAE 5W-20. Долу в южните щати (New Mexico) в Wikipedia пише, че температурата често надвишава +38С.
Правилният подход е да се следват препоръките на производителя. Ако знаете, че този двигател се оборудва на друго превозно средство, моля кажете кое е да се видят. Но на база сегашната информация за Вашият автомобил 2001г от USA/CAN препоръката е само LUBE F 5W-20 и с леко отклонение до максимум LUBE F 5W-30.
07.11.2018
Оставам на разположение,