ВЪПРОС:
Здравейте. Преди две години отделихте време да ме информирате за най-подходящото масло за моята Mazda. Сега смених с Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi 2008г. Изискванията са SAE 5W-30 ACEA C3. Да изкажете мнение дали наистина LUBE O 5W-30 е най удачното масло за този двигател? Благодаря.
ОТГОВОР:
Здравейте. Благодаря Ви за интереса към YACCO. Заповядайте изискванията на производителя и моя прочит на препоръките за двигател оборудван с или без DPF.
Вариант без филтър за твърди частици (DPF):
Ако не е оборудван с DPF, Hyundai изисква масло по тежкотоварен стандарт API CF-4??? или такова по еврейската спецификация на ACEA B4-02. Много отдавна (преди 2004г) маслата се деляха по европейските стандарти на бензинови (ACEA Ax) и дизелови (ACEA Bx). С излизането на обновената ACEA 2004г двете категории се обединиха и подходящото масло за Вашия двигател ако няма DPF ще бъде ACEA A3/B4-04. През 2-3г европейските стандарти продължават да се надграждат и тази категория се вдига до изискване ACEA A3/B4-07, после ACEA A3/B4-08, после ACEA A3/B4-10, после ACEA A3/B4-12, като последната към днешен момент е ACEA A3/B4-16 (2016г).
В първите издания на модерните категории ACEA A3/B4-04 и ACEA A3/B4-07 нямаше изискване за TBN на маслото. Това е пакета добавки, който се бори с корозията в двигателя. По принцип ако се използва в страната дизел с високо съдържание на сяра (и двигателя няма DPF), то производителя ще препоръча масло с по-висок TBN, който ще неутрализира корозивните процеси във възела. И категорията ACEA A3/B4 се водят High SAPS масла. Това реално се регламентира чак в ACEA 2016. Т.е. преди 2004г маслата бяха конвенционални, или днешните High SAPS.
Въпреки че има подадени от Hyundai множеството позволени вискозитетни класове, за Вашия CRDi двигател считам, че най-подходящ се явява SAE 5W-30. До тук масло по правилните спецификации без DPF в сбит вид е SAE 5W-30 + ACEA A3/B4.
Вариант ако двигателя е оборудван с DPF:
През 2004г започна процес продължаващ и до днес за намаляване съдържанието на сулфатна пепел, фосфор и сяра в маслото с цел предпазване на оборудваните системи за третиране на отработените газове, а те на свой ред околната среда. Така в обновените изисквания на ACEA (Асоциацията на европейските автомобилни производители) издание 2004г се създаде отделна група "ACEA C" с няколко под категории ACEA C1, ACEA C2 и ACEA C3. От началото те се водиха Low SAPS масла и това бе вярно, защото те са с по-ниски стойности (Low) спрямо конвенционалните преди 2004г (напр. сегашните High SAPS ACEA A3/B4). В частност "ACEA C" маслата са предназначени за използване предимно в дизелови двигатели, но ACEA изискванията ги позволяват и за употреба в бензинови, стига ОЕМ конкретно да ги препоръчва.
Тука има вече няколко подхода. Напр. автомобило-производителя да бъде член на ACEA, да вземе тези базови изисквания съгласувани с останалите членове за минимални качествени показатели на маслата, да ги надгради, като създаде свои ОЕМ спецификации с допълнителни лабораторни и двигателни тестове. А някои предпочитат да нямат свои ОЕМ стандарти, а просто да препоръчват базовите по "ACEA C". Вече въпрос на концепция е всеки автомобило-производител на какви хлабини е сглобил двигателя, каква икономия на гориво желае той да реализира, а тя е право пропорционална на намалените вредни емисии. Следващия фактор по веригата е оборудвания DPF филтър, чиито SAPS стойности на маслото ще му удължат живота или ще го запушат. Такa например Mazda за първите си двигатели си с DPF препоръчва ACEA C1 масло. PSA групата си хареса ACEA C2, BMW, Opel, MB, VW, Renault се спряха на ACEA C3. А азиатските производители пускащи двигатели с DPF за Европа за да покрият еко нормите препоръчват ACEA C2 или ACEA C3. Много важно е да се спомене, че "ACEA C" масло на първо място е смазочна защита за двигателя, а вече в последствие осигурява защита и на системите за последваща отработка.
В действителност Hyundai през Януари 2012г става член на ACEA, но много преди това тя далновидно препоръчва за своите дизелови двигатели с DPF първоначално SAE 5W-30 ACEA C3, а за по-нови (от 2015г) за увеличена Fuel economy даже и SAE 0W-30 / 5W-30 ACEA C2 масло в зависимост от конкретния случай.
Конкретно за Вашия Santa Fe 2.2 CRDi 2008г при наличие на DPF изискването е за SAE 5W-30 ACEA C3-04 масло, т.е. по първите изисквания. И тук с всяко следващо издание на стандарта, изискванията се обновяват и се дефинират като ACEA C3-07, ACEA C3-08, ACEA C3-10, ACEA C3-12 и ACEA C3-16. Няма задължение на етикета на тубата с масло да бъде изписано кое е изданието на стандарта, а се подразбира че е по последната актуална и валидна ACEA. Към днешен момент тя все още е ACEA 2016. Именно в нея се дефинираха веднъж за винаги характеристиките на SAPS нивата. Дискутираната категория по-горе ACEA A3/B4 остана представил на High SAPS формула, а като цяло Low SAPS маслата се прецизираха. Истинските Low останаха ACEA C1 и ACEA C4, а тези със средни стойности (Mid SAPS) са ACEA C2, ACEA C3 и ACEA C5.
Още с излизането на ACEA 2004 и в частност за групата ACEA C3 изискването бе за TBN 6.0 и по-висок. Така е и до сега. YACCO LUBE O 5W-30 има TBN 7.3 и затова дълго време в техническият му документ бе изписано че отговаря на множество стандарти, в.т.ч. и на ACEA C3 + ACEA A3/B4-07. Това трябва да се разбира че маслото е по последните изисквания на ACEA C3, а стандарта ACEA A3/B4 е до издание 2007г. Причината за това е обновяването на ACEA 2008г, където за ACEA A3/B4-08 има изискване за TBN от 8.0 и по-висок. Същото се отнася и за YACCO LUBE DE 5W-30.
И двете са подходящи за Вашия двигател, за който ако е оборудван с DPF ще важи ACEA C3, а ако няма ACEA A3/B4-07. Времената се промениха, европейските изисквания се обновиха и завишиха и вече за ACEA A3/B4-16 се изисква TBN 10 и по-висок. И на фона че Mid SAPS маслата като LUBE O 5W-30 / LUBE DE 5W-30 по ACEA C3 имат TBN около 7.0 е разбираемо, защо вече стандарта ACEA A3/B4-07 е премахнат от етикетите. Към днешен момент маслото ще си бъде хомогенно по напр. SAE 5W-30 ACEA C3 и друго по SAE 5W-30 ACEA A3/B4-16. Тенденцията обаче е масла от типа "ACEA A/B" да намаляват, а да се изискват повече "ACEA C".
Как тогава LUBE O 5W-30 / LUBE DE 5W-30 ще са подходящи ако двигателя няма DPF? Към днешен момент масло в чистия вид по ACEA B4-02 няма и този стандарт се комбинира и преобразува в друго, което е подходящо както за бензин, така и за дизел във вида ACEA A3/B4. И понеже двигателният тест на ACEA C3 е един и същ с този на ACEA A3/B4 може неофициално да се твърди, че все още LUBE O 5W-30 / LUBE DE 5W-30 отговарят на остарелите ACEA A3/B4-07, които надграждат надолу ACEA A3/B4-04, а те ACEA B4-02.
Интересен е казуса при двигател с DPF кое масло е по-добро? Първото което трябва да се каже е, че стандартите по ACEA като цяло не се лицензират, а се дават "даром". Отговорност е на всяка компания за масло, а и тя е сертифицирана по стандарт за качество ISO 9001 наистина формулата на маслото да отговаря на упоменатите стандарти в техническият продуктов лист. По-горе споменах обаче, че много от OEM производителите са взели базовите изисквания на ACEA C3 и върху тях са разработили свои спецификации. Те вече подлежат и на лицензиране и на етикета на YACCO бутилката са упоменати в раздела Homologation. Да вземем например стандартите на LUBE DE 5W-30: Официално одобрени са VW 504.00/507.00, Porsche C30, BMW Longlife-04 >2019 и MB-Approval 229.51. Това означава, че YACCO предварително са задължени да вградят във формулата конкретни суровини и пакет добавки упоменати от горните автомобило-производители. После да направят маслото да отговаря на специфични параметри и характеристики, а накрая и да изпратят проба, която да премине всички най-тежки тестове при всеки от OEM. Това говори, че качеството на маслото е безукорно, защото четири независими лаборатории са го гледали под лупа. После се издава лиценз и за периода YACCO нямат право да се отклоняват от формулата. Трябва да продължат да вграждат същите качествени суровини и добавки. Следващият стандарт в маслото е по ACEA C3. Той е в раздел Спецификации и като цяло не се лицензира, но всички по-горни ОЕМ стандарти са стъпнали върху неговата основа. Т.е. тука има двойно потвърждение, веднъж от всеки ОЕМ и веднъж от YACCO, че формулата на маслото е по ACEA C3-16. Ценителите на масла веднага улавят изключително стриктните стандарти по VW 504.00/507.00, чиито издигат защитата на двигателя до едно по-върхово ниво. Сега специално ACEA 2016 за ACEA C3-16 указва, че нивата на сулфатна пепел да бъдат по-ниски от 0.8 %, а именно тя е главният виновник за запушването на DPF филтъра. И сулфатната пепел в
YACCO LUBE DE 5W-30 е намалена до внушителните 0.68 %., с което го титулувам като
„пръв сред равните“.
Формулата на
YACCO LUBE O 5W-30 също обхваща широка гама от фирмени спецификации. В нея YACCO са изпълнили изискванията и са го сертифицирали по Opel GM-dexos2™, стандарт който също е изграден на базата на ACEA C3. Т.е. и тук имаме двойно потвърждение че маслото е правилно и подходящо. Другите стандарти не са лицензирани, а са до ниво заявено съответствие, защото във формулата суровините са само тези които Opel изисква. При LUBE O 5W-30 нивата на сулфатна пепел са в 0.77 % и са в нормите на ACEA C3-16, а да не забравяме че Hyundai изисква най-първата ACEA C3-04...
Заключение. LUBE O 5W-30 / LUBE DE 5W-30 са отличен избор независимо дали двигателя е оборудван с DPF или не. Още заслужаваща опция се явява и
YACCO LUBE RN-17 5W-30, отново със стандарт хомологиран върху ACEA C3. Това с което изпъква е невероятно високия му TBN 9.3, което говори, че ще защитава двигателя от корозивните процеси в най-пълна степен при гориво с неизвестно съдържание на сяра и/или при по-дълъг пробег.
Зададения от производителя 15000 км препоръчвам с грижа към възела да се намали до по-разумни и достижими нива, на фона че се използват Mid SAPS масла по ACEA C3, с не много висок TBN. И по-скоро съвета ми към клиентите е да вдигат качеството на използваната формула, но да намалят интервалите на смяна. Защото без лабораторен анализ, никой не може да докаже, на края на пробега маслото запазило ли си е все още свойствата. Това което е под контрола на клиента е да подбере масло по правилна спецификация (току що го направихме), да зарежда дизелово гориво от реномирани бензиностанции и в зависимост от техническото състояние на двигателя и експлоатационните условия да намали пробега.
Разбира се от гамата на YACCO има още множество SAE 5W-30 ACEA C3 масла като LUBE M 5W-30, VX 1000 LE 5W-30 и VX 1000 LL III 5W-30, всяко от които изпъква с нещо уникално. Но дори и да съкратим избора до LUBE O 5W-30 / LUBE DE 5W-30 / LUBE RN-17 5W-30 считам, че ще осигурят защита на двигателя, на турбото, в т.ч. и на оборудвания DPF ако има. Ниските им Mid SAPS масла ще му удължат живота, а това ще подобри качеството на въздуха, акцент все по-важен в наши дни. Икономията на гориво като цяло за ACEA C3 не е много висока над 1,2 %, но все пак е нещо и на месечна база се спестяват 1-2 литра гориво. Умножено по примерно 1 милиард превозни средства използващи такъв тип масло с понижено триене, спестеното непроизведено и незаредено гориво е колосално от екологична гледна точка. И процеса започна с използването на правилно двигателно масло, за което надявам се успях в дълбочина да разтълкувам изискванията на производителя Ви.
20.09.2020
Оставам на разположение,