Уважаеми клиенти,
В последните години трайно се забелязва тенденцията за увеличаване вноса на автомобили от Северна Америка и Канада. С цел да улеснят потребителите, на капачката за наливане на масло производителя е упоменал и вискозитетния клас. Ако условно през 2000 година най-масови са били SAE 5W-30 / 10W-30, то между 2002-2010г е SAE 5W-20. А от 2011г насам предпочитан се явява SAE 0W-20. Някои производители отидоха още по-далеч и предписват след 2018г само и единствено SAE 0W-16 масло.
Независимо от това че на капачката и в Owner manual (Ръководството на потребителя) е упоменат единствен вискозитетен клас (напр. SAE 0W-20), веднъж дошла колата в България, потребителите понякога бързат да обезсилят изискванията на производителя. Най-честите доводи на които YACCO България сме били свидетели са например:
- За същия двигател но предназначен за Европа се позволява и SAE 5W-30.
- Нищо че на капачката пише SAE 0W-20 / 5W-20, ние НЕ живеем в студена страна като Канада.
- В България температурите през лятото са по-високи.
Митове или легенди са това?
По първия въпрос отговора, е че инженерите са проектирали двигателя на специфични хлабини и само производителя на автомобила има право да обезсили своите препоръки. Ако е преценил и задал SAE 0W-20 като единствена опция, професионалният и правилен подход е да се уважат изискванията. Иначе всички негативни последици като забавено смазване и охлаждане, не са в полза на възела.
По втория и третия довод ще ползваме Wikipedia за източник.
От любопитство проучихме, че България е разположена на 43-тият северен паралел. За него
Wikipedia пише:
43-тият северен паралел или 43° северна ширина e паралел, който се намира на 43° северно от екваториалната равнина. От началния меридиан на изток прекосява Европа (вкл. и България), Средиземно море, Азия, Тихия океан, Северна Америка и Атлантическия океан.
В подробности, от началния меридиан на изток, преминава през Франция, Средиземно море, Италия, Адриатическо море, Хърватско, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Косово, България (преминава през София), Черно море, Грузия, Русия, Каспийско море, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Китай, Монголия, Северна Корея, Японско море, Япония, Тихия океан, САЩ (преминава през щатите Орегон, Айдахо, Уайоминг, границата между Южна Дакота и Небраска, Южна Дакота, Айова, Уисконсин), езерото Мичиган, Канада (преминава през Онтарио), САЩ (щатите Ню Йорк, Вермонт и Ню Хампшир), Атлантическия океан, Испания и Франция.
За България Wikipedia дава от −38.3°C до +45.2°C, на които сме живи свидетели че са достоверни. А какви са екстремните минимални и максимални температури измерени на USA щатите също по протежение на 43-тия паралел?
Орегон -48°C / +48°C, Айдахо -51°C / +48°C, Уайоминг -54°C / +46°C, Южна Дакота -50°C / +49°C, Айова -44°C / +48°C, Уисконсин -48°C / +46°C, Ню Йорк -46.7°C / +42.2°C. Да видим какви са и в най-южните им щати? За Аризона -40°C / +52°C, а за Ню Мексико -46°C / +50°C.
От данните е видно, че сравнено с България температурите при нас са даже малко по-умерени: София -31.2°C / +41°C, Плевен −29.3°C / +44°C, Пловдив −31.5°C / +45°C и Варна −24.3°C / +41°C .
Излишно е да не се спазват първоначалните препоръки като стана ясно, че американската кола у нас ще се чувства като на почивка и двигателя й би работил в много по-леки експлоатационни условия.
Т.е. когато автомобила се продава в USA и на капачката е изписано SAE 0W-20 масло, това американските потребители наливат в периода на експлоатация, независимо в кой щат живеят.
Ето, падна още един мит. Втората цифра не е пряко свързана с температурата на околната среда, а е кинематичен вискозитет на маслото при 100С. Предоставяме още една любопитна подробност. Какво масло предполагате че фабрично се налива в Toyota Yaris Cross 1.5 VVT-i 2021-2024г предназначена за Европа и чиито модел се продава в топли страни като Испания / Италия? Отговора е SAE 0W-8. Хм ще кажат някои - не е ли много "тънко" маслото? Не, Toyota предоставя 3г гаранция или 100 000 км с възможност още +7 години. Ами че то още в България след 2019-2020г VW, Porsche, BMW, Mercedes, Opel, PSA, Renault...продължават само със SAE 0W-20. Е как така, нали при нас температурите през лятото са по-високи? Градски митове и легенди.
Винаги се съобразявайте с препоръките на производителя описани в сервизната книжка!
Връщайки се обаче към първоначалният топик за автомобилите внос от USA / CAN отиваме на друга плоскост, когато измежду конкретното SAE 0W-20, 5W-20 или 5W-30 масло трябва да се предпочете това което е "пръв сред равните".
Затова YACCO като фирма с над 100 годишни традиции и опит в създаването на масла има отлични продукти. А YACCO България в секцията
Технически въпроси помага на своите клиенти, независимо дали автомобила им е предназначен за Европа, внос от USA / CAN или напоследък много често и от Корея.
* Всички търговски марки, лога и имена на марки са собственост на съответните им собственици.