Уважаеми клиенти,
Поради напредналото автомобилостроене през 80-те и особено 90-те години, в Европа назря нуждата да има своя собствена система, която да следи за качествата на маслата. Така през 1996г се създаде ACEA (Асоциацията на европейските автомобилни производители). Това са определен изискуем набор от изключително високи характеристики, които двигателните масла предназначени за употреба в двигателите на членките Volkswagen, Porsche, Mercedes-Benz, BMW, Ford, Opel, Peugeot/Citroen, Renault, Fiat, Volvo...), трябва да притежават.
Или ACEA не се ограничава само до Европа както някои погрешно смятат, а е глобална. Това е така, защото в двигателите оборудвани в автомобилите за износ по света (Южна и Северна Америка, Азия, Австралия...) се изискват същите стандарти, както и в тези автомобили търкалящи се по европейските пътища. През годините членовете на ACEA се увеличиха и към асоциацията се присъединиха Toyota Motor Europe, Honda Motor Europe и Hyundai Motor Europe.
Периодически европейските изисквания се обновяват и заради Covid-19 пандемията предпоследното издание на ACEA се забави с една година и официално бе въведено през 2021г. Две години по-късно сега в Юли, ACEA официално анонсира изискванията на ACEA Oil Sequences Light-duty engines 2023.
Най-значимото обновление се явява новосъздадената европейска категория ACEA C7. Тя е стъпнала върху ACEA C6, запазвайки всички параметри (тестове) на ефективността. За бензинови двигатели - Gasoline DI Engine Cleanliness, Low Tepmerature Sludge, Black Sludge, Vavetrain Wear, Fuel Economy, Low Speed Pre-Ignition GDI Turbo, Chain Wear GDI) и за дизеловите - DI Diesel piston Cleanliness & Ring Stick, DI Diesel Oil Dispersion at Medium Temp и Turbocharger Compressor Deposit (Diesel).
Единствените две изключения са първо Fuel economy теста за икономията на гориво, който има по-строги изисквания. Първоначално ACEA предложи теста на Toyota JASO M366 (JASO-FE) да покаже +0.5% икономия на гориво спрямо SAE 0W-20 референтно масло, но това бе твърде амбициозно. Финално се постигна SAЕ 0W-16 да осигурява мин 0.3% спрямо SAE 0W-20. Второто изключение е Diesel Engine Wear теста CEC L-99-08 (OM646LA), който не е съвместим с ACEA C7.
Накратко, за ACEA C7 не се поставя задължително условие на какъв вискозитетен клас ще кореспондира. Изискването е само за конкретен HTHS и Shear Stability. Но все пак първоначално се спряга SAE 0W-16 масло (HTHS ≥2.3 and ≤2.6 mPa.s). По подобие на ACEA C6 и ACEA C7 е Mid SAPS технология (ниско съдържание на Сулфатна пепел, Фосфор и Сяра) за удължаване живота на дизеловите филтри за сажди (DPF) и катализаторните системи (GPF).
Неотдавна на 23.04.2023 YACCO България публикува новина, че Renault създаде и въведе нова спецификация Renault AN22. ОЕМ спецификацията Renault AN22 (Alliance Norm 2022) в частност е специално разработена, за да отговори на нуждите на Алианса Renault-Nissan-Mitsubishi и вече се препоръчва за употреба от Октомври 2022 година насам. Много, много е вероятно след време да видим SAE 0W-16 Renault AN22 масло добавяйки нов слой защита и по ACEA C7.
Материята за маслата става все по-специфична с напредването на годините. Свидетели сме на стремглавото намаляване на вискозитетния клас все по-надолу от SAE 0W-20 през SAE 0W-16 (ето Renault-Nissan-Mitsubishi), слизайки до SAE 0W-12 (BMW), а вече има и двигатели за които се изисква SAE 0W-8 (Toyota, Mazda...). Т.е. място за грешки в препоръката са недопустими.
Затова YACCO България много внимателно следи и е в синхрон с всички нови тенденции за което периодически Ви информира. Това се налага с грижа към възела, защото може препоръката един ден да е и за Вашият двигател.
* Всички търговски марки, лога и имена на марки са собственост на съответните им собственици.