Уважаеми клиенти, настоящата новина е посветена на Toyota. Нейното присъствие и популярност в България са много силно изразени, което се забелязва и от задълбочения интерес в секцията Технически въпроси.
Бензинови двигатели:
Като японски производител с дългогодишни традиции и опит, Toyota Motor Corporation Ltd за бензиновите си двигатели по света вкл. и в Европа препоръчва смазочни норми по API (Американски петролен институт). Тази класификация следи за качествените показатели на маслата. Характерно за американските стандарти по API е, че всеки следващ надгражда и заменя предходния. В момента най-върхов е API SP-RC (Resource Conserving).
Също така, Toyota е изтъкнат член и съосновател на ILSAC (Международен комитет по стандартизация и одобрение на маслата), като обхвата надхвърля просто защитата на двигателя. Тази система следи маслото да има Resource Conserving качества. Т.е. увеличена защита на двигателя, на турбокомпресора, съвместимост с предходно поколение гарнитури, по-стриктен контрол върху вредните емисии, а с това и увеличена икономия на гориво и др. И при тази система препоръчвана по света и в Европа, всеки следващ стандарт надгражда и заменя предходния. В момента най-върхов е ILSAC GF-6A/6B.
Всичко щеше да бъде наред, ако след 2010г ново разработените малки по обем бензинови двигатели с технология директно впръскване и оборудвани с турбо (T-GDI) не се засегнаха от опустошителният феномен Low Speed Pre-Ignition. Той предизвиква детонации и сериозно поврежда дюзите, сегментите и буталата. Производителите на добавки и големите автомобило-производители започнаха да търсят решение на проблема, който се яви сериозна пречка за иновациите. Това доведе до създаването на междинен API SN PLUS стандарт, който да се справи в известна степен с LSPI, докато финално индустрията работеше неуморно по дългоочакваните API SP-RC (Resource Conserving) и ILSAC GF-6A/6B финално излезли през Май 2020г.
Двете системи са много сходни, защото стандартите по ILSAC ползват тестовете на API. Така че много често, формулата на едно масло едновременно отговаря на API / ILSAC, т.е. двоен слой защита по API SP-RC (Resource Conserving) / ILSAC GF-6A/6B.
SAE 0W-8: Изисква се за специфичния 1.5 Petrol+Electric (Hybrid) в модела Yaris от 2020г насам. Горивната ефективност (максимална стойност) на новия Yaris е 36.0 km/L в режим WLTC. В случая Toyota Motor Corporation Ltd не изисква стандарт по API / ILSAC, защото теста за икономия на гориво JASO M366:2019 се поддържа от друга нова и изцяло японска смазочна норма JASO GLV-1. Но все пак е уместно вмъкването й в новината.
SAE 0W-16: Този вискозитетен клас е позволен за бензиновите двигатели от 2019г. Върхов продукт на YACCO е LUBE FE 0W-16 - 100 % синтетично масло с изключително нисък вискозитет за бензинови и хибридни двигатели на леки автомобили с хомологация по API SP-RC (Resource Conserving) / SP / SN PLUS и ILSAC GF-6B. С предписването на SAE 0W-16 масло, Toyota Motor Corporation Ltd цели да увеличи икономията на гориво и сериозно да редуцира CO2 емисиите и успява!
SAE 0W-20: Производителя за някои свои двигатели започна още от 2009г да го препоръчва и неусетно SAE 0W-20 масло стана предпочитана опция за бензиновите и особено хибридните двигатели от 2010г насам. По този критерии онлайн каталога ще покаже флагмана LUBE HY 0W-20 - 100 % синтетично “Fuel economy” масло с хомологация (официално одобрение) по API SP, API SP-RC (Resource Conserving), API SN PLUS и ILSAC GF-6A.
SAE 5W-30: Този вискозитетен клас също е предпочитана опция както за предходно поколение двигатели, така и за последно. Независимо от това, рядко се избира за най-новите двигатели при положение, че сериозна конкуренция му оказват LUBE FE 0W-16 / LUBE HY 0W-20, а с тях двигателя е още по-еластичен и податлив. Все пак LUBE GDI 5W-30 като 100 % синтетично “Fuel economy” масло с официално одобрение по API SP, API SP-RC (Resource Conserving), API SN PLUS и ILSAC GF-6A заема достойно място за двигатели до напр. до 2015г.
Дизелови двигатели:
Честа практика през 90-те и почти до 2008г бе, Toyota Motor Corporation Ltd да препоръчва дизеловия американски стандарт API CF и интернационалния Global DLD-1. Те навремето са се преписвали за употреба, когато дизеловото гориво на местния пазар е било с високо съдържание на сяра. Повечето страни в Европа обаче вече са членки на Европейския съюз със стриктен контрол и горепосочените стандарти загубиха своето първоначално предназначение.
Така например на 01.01.2008 Toyota Motor Europe се присъедини към тесният кръг на ACEA (Асоциацията на европейските автомобилни производители). Всъщност стандартите по ACEA обобщават интересите на големите европейски автомобило-производители като BMW, VW, Porsche, MB, Opel, Ford, Peugeot/Citroen, Renault, Fiat, Volvo... а в последствие и Toyota Motor Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe...в техните двигатели да се използват масла с изключително високи качества.
В обновените изисквания на ACEA през есента на 2004г се създаде специална "ACEA C" група масла. Всяко от ACEA C маслата на първо място е смазочна норма за двигателя. Второ, стандарта като намаля нивата на сулфатна пепел, фосфор и сяра в маслото, защитава и удължава експлоатационният живот на съвременните катализатори и DPF филтри. Трето, в зависимост нивото на HTHS, се осигурява в по-малка или по-голяма степен икономия на гориво, като по този начин в околната среда се изхвърлят редуцирани нива на CO2 и другите вредни емисии.
В частност за следващото си поколение Common rail дизелови двигатели оборудвани с филтър за сажди от 2005г, Toyota Motor Europe си спря вниманието SAE 5W-30 ACEA C2 масло. На първо място стандарта ACEA C2 е смазочна норма за двигателя от ново поколение и заменя и надгражда с лекота Global DLD-1. Второ, е с понижено триене и осигурява същите изискуеми нива икономия на гориво. Трето, поради нископепелната си формула удължава живота на оборудвания филтър за сажди, което си е завидно предимство. Вече след 2009г производителя позволи успоредно употребата и на SAE 0W-30 ACEA C2 масло.
Неотдавна за препоръка на масло в магазина ни дойде клиент с дизелов 1.4 D-4D-F DPF двигател 2012г и в Ръководството му за експлоатация на френски (Owner manual) изрично бе изписано, че SAE 0W-30 ACEA C2 е предпочитана опция пред SAE 5W-30 ACEA C2 масло. И си спря вниманието на първата.
По тези критерии в гамата на YACCO има много продукти като LUBE F 0W-30 / LUBE FR+ 5W-30 / VX 1000 LE 5W-30 - 100 % синтетични “Fuel economy” масла за дизелови и бензинови двигатели « Mid SAPS » формула по ACEA C2. Трите продукта са отличен избор за двигателите произведени от Toyota, с едно изключение:
Всеизвестен факт е, големите автомобило-производители да си обменят технологии и възли, с цел минимизиране на разходите. Така например Toyota получи от BMW 1.6 и 2.0 Common rail дизелови двигатели от 2014г, които ги модифицира със Stop & Start система, ново ECU, оборудва ги със свои DPF филтри за сажди и направи още други подобрения. 1WW двигателя е 1.6L (112 PS, 270 Nm) и се вгражда в Toyota Auris, Avensis и Verso 1.6 D-4D, а респективно 2WW е 2.0L (143 PS, 320 Nm) оборудван в Toyota Avensis / RAV4 2.0 D-4D.
И тук е особеността. Ако за своите собствени дизелови двигатели, Toyota Motor Corporation Ltd препоръчва употребата на SAE 0W-30 / 5W-30 ACEA C2 масло, то за тези произведени от BMW Group това не се отнася! BMW през 2005г си спря вниманието на ACEA C3 стандарта и върху него създаде и въведе ОЕМ спецификацията BMW Longlife-04. Тя също на първо място е смазочна защита за двигателя и защитава системите за последваща обработка, а в последствие осигурява и нужните Fuel economy нива.
Веднъж поставен BMW двигател в автомобил Toyota, няма как за него да се предпише спецификацията BMW Longlife-04, а вместо това изискванията са за SAE 5W-30 ACEA C3 масло. ОЕМ маслото на Toyota - Toyota Genuine Motor Oil 5W-30 Premium Fuel Economy for 1WW/2WW engines е именно ACEA C3 масло.
YACCO България знаейки в дълбочина материята за маслата за конкретните BMW двигатели ще предложи решение, което широко надвишава изискванията на Toyota Motor Europe. А именно да препоръча продукти с официално одобрение по BMW Longlife-04 като LUBE DE 5W-30 / VX 1000 LE 5W-30 - 100 % синтетични масла за дизелови и бензинови двигатели « Mid SAPS » формула по ACEA C3.
Настоящата новина разгледа опциите масло при Toyota двигателите от 2008г насам. Възможно е спецификацията предписана за Вашия двигател да се различава от описаното тук. Затова преди използването на някой продукт, моля погледнете в сервизната книжка и сверете с изискванията на производителя. Също така, винаги може да проверите автомобила си в
Продуктовия съветник на YACCO или да намерите професионален съвет в секцията
Технически въпроси в сайта ни.
YACCO е френска компания с над 100 години традиции и опит в създаването на масла. YACCO България вече над 15 години е в полза на клиентите с професионален съвет и наличен качествен продукт, който най-профилирано отговаря на последните ОЕМ препоръки.
Благодарим на своите клиенти и партньори за гласуваното доверие през годините в марката YACCO.
* Всички търговски марки, лога и имена на марки са собственост на съответните им собственици.